بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بیمه ایران

 

بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

پزشکان نیز همچون سایر حرفه های موجود در جامعه در معرض اشتباهات حرفه ای همچون اشتباه درتشخیص ، تجویز دارو و درمان بیمار قرار دارند لیکن از آنجائیکه پزشکان به طور مستقیم با سلامتی و جان انسان ها در ارتباط هستند معمولا خطاهای این عزیزان آثار و پیامدهای بسیار ناگواری به همراه دارد ، مسئولیت پزشکان در برابر اقدامات درمانی که برای بیماران انجام می دهند از گذشته تا کنون مورد توجه خاص جامعه بوده است ، به گونه ای که در حدود 3800 سال پیش و در میان مجموعه قوانین حمورابی به عنوان اولین قانون مدون و نوشته شده بشر که به دستور حمورابی، شاه بابل نوشته شده بخشی به مسئولیت پزشکان اختصاص داده شده است . در ماده 218 قانون حمورابی آمده است " اگر یک پزشک برای درمان یک انسان آزاد با چاقوی جراحی برنزی زخمی ژرف در تن او پدید آورد و او بمیرد و اگر آن پزشک برای درمان آب مروارید آن کس با چاقوی جراحی برنزی خود چشمش را درید و او را کورکرد، باید دستان آن پزشک را برید. " ! در حال حاضر و در نظام حقوقی ایران مسئولیت پزشکان مبتنی بر قاعده تقصیر بوده و در صورت اثبات تقصیر، پزشک موظف است طبق قانون مجازات اسلامی به بیمار و یا بازماندگان بیمار فوت شده دیه بپردازد. بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان نقش مهمی در ایجاد امنیت شغلی و کاهش استرس شغلی جامعه پزشکی دارد.

موضوع بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان 

جبران خسارات ناشی از مسئولیت مدنی حرفه ای  پزشکان در قبال بیمارانی است که به علت خطا ، اشتباه ، غفلت ، و یا قصور وی در انجام امور درمانی یا پزشکی دچار صدمات جسمانی یا روانی گردند یا فوت شوند .درصورتی‌که بیمار به خاطر خطای دستیاران پزشک و همچنین کلیه افرادی که (پرستار ، تکنسین ) به دستور پزشک انجام وظیفه می نمایند صدمه ای ببیند پزشک مسئول است و بیمه نامه مسئولیت پزشکان خسارت وارده را جبران خواهد کرد .تعهدات این بیمه نامه شامل دیه فوت ، دیه یا ارش صدمات بدنی ، هزینه های پزشکی صدمات جسمی یا روانی بیمار است که پزشک بر اساس رای مراجع ذیصلاح مسئول پرداخت آنها شده باشد . هرچند در صورت وجود اسناد و مدارک و اثبات یا احراز مسئولیت پزشک از نظر شرکت بیمه امکان پرداخت خسارت بدون رای دادگاه نیز وجود دارد . تعهد این بیمه نامه مربوط به حوادث و اتفاقاتی خواهد بود که در طول مدت بیمه نامه رخ داده باشد منوط به اینکه حداکثر پس از چهار سال از تاریخ پایان بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام شده باشد . 

  


کلوزهای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

1- کلوز افزایش مرور زمان (مهلت ادعای خسارت) از چهار سال به شش سال:

به استناد ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان (آیین نامه شماره 82 شورای عالی بیمه ) ، تعهدات بیمه نامه منحصر به مسئولیت حرفه ای پزشک است که در مدت اعتبار بیمه نامه رخ دهد مشروط به اینکه ادعای خسارت در طول مدت اعتبار بیمه نامه یا حداکثر ظرف مدت چهارسال پس از پایان بیمه نامه به شرکت بیمه اعلام شده باشد . با خرید کلوز فوق و پرداخت بیست درصد حق بیمه بیشتر این مدت به شش سال افزایش می یابد . لازم به ذکر است پس از سپری شدن مدت های فوق هر گونه ادعای خسارت از محل بیمه نامه مشمول مرور زمان شده و قابلیت استماع و پرداخت نخواهد داشت .

2-کلوز مربوط به پوشش بیمه ای برای انجام اعمال زیبایی :

با توجه به اینکه بیمه نامه مسئولیت حرفه ای پزشکان، انجام معالجه، مداوا و اعمال جراحی بر اساس  تخصص پزشکی و در راستای امور پزشکی و درمانی را تحت پوشش قرار می دهد. لذا چنانچه بیمه گذاران عزیز با هر تخصص و رشته پزشکی تمایل داشته باشند در راستای صلاحیت حرفه ای مورد تایید وزارت بهداشت اعمال زیبایی را نیز تحت پوشش بیمه نامه قرار دهند، می بایست با پرداخت پنجاه درصد حق بیمه بیشتر نسبت به خرید کلوز انجام عمل زیبایی اقدام نمایند . بدیهی است بیمه گذارانی که این کلوز را اخذ ننموده باشند صدمات وارده به بیماران ایشان ناشی از انجام اعمال زیبایی با هر نوع تخصصی، از شمول تعهدات بیمه گر خارج می باشد.

 


 سقف تعهدات بیمه مسئولیت خود را حتما بالاتر از دیه سال جاری انتخاب کنید

بنا به دلایل زیر به همه پزشکان عزیز توصیه میگردد میزان تعهد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان را بیشتر از مبلغ دیه سال جاری تهیه نمایند .

1- مبلغ دیه به طور مستمر هر سال افزایش می یابد و از طرفی دیه پرداختی به مصدوم و یا بازماندگان متوفی یوم الادا یا به ارزش روز محاسبه و پرداخت میگردد. به عبارت دیگر ممکن است بیمه نامه را سال گذشته خریداری کرده باشید و تعهدات بیمه نامه شما معادل دیه در سال گذشته باشد اما حادثه امسال رخ داده باشد بنابراین شما در بهترین شرایط بر اساس دیه امسال محکوم به پرداخت خواهید شد این در حالیست که تعهدات بیمه نامه شما بر اساس دیه سال قبل تنظیم شده است . تازه ماجرا ممکن است از این هم بدتر شود چون به دلیل طولانی بودن فرایند رسیدگی به پرونده های قضایی ممکن است حکم دادگاه در سال آینده صادر شود و شما دیه سال آینده را می بایست پرداخت کنید . در جدول زیر روند افزایش مبلغ دیه در چند سال اخیر آمده است .

سال مبلغ دیه در ماه های حرام(ریال)
1403 16/000/000/000
1402 12/000/000/000
1401 8/000/000/000
1400 6/400/000/000
1399 4/400/000/000
1398 3/600/000/000
1397 3/080/000/000
1396 2/800/000/000

2- طبق قانون مجازات اسلامی، هر یک از اندام‌ های بدن دیه معین و مشخصی دارد و در حوادثی که به‌ طور همزمان چندین عضو یا اندام آسیب ببینند مجموع دیه آنها ممکن است از دیه فوت یک انسان بیشتر شود؛ به‌ عنوان مثال نابینا شدن هر دو چشم و ناشنوا شدن هر دو گوش به‌ طور همزمان دو دیه کامل دارد (هر کدام یک دیه)؛ این در حالی است که فوت همان فرد فقط یک دیه دارد.

 


استثنائات بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان:

  • 1- انجام معالجه یا عمل جراحی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خارج از تخصص پزشک باشد مگر آنکه بیمار نیاز به فوریت های پزشکی داشته باشد و متخصص مربوط در دسترس نباشد.
  • 2- پزشک به دلیل استفاده از مسکرات و یا استعمال مواد مخدر یا داروی خواب آور تمرکز و هوشیاری لازم را برای مداوای بیمار نداشته باشد و باعث صدمه جسمی یا روانی او شود.
  • 3- انجام امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذیصلاح خلاف قوانین و مقررات جاری باشد.
  • 4- هر نوع خسارتی که منشاء آن منشاء آن تشعشعات یونیزه کننده یا رادیواکتیو و انرژی هسته ای باشد مگر آنکه استفاده از آنها برای معالجه بیمار ضروری باشد.
  • 5- عدم النفع
  • 6- عمد پزشک
  • 7- جرایم و جزای نقدی

محاسبه و خرید آنلاین بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان


جدول نمونه حق بیمه، بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

حق بیمه نقدی ،بیمه مسئولیت حرفه ای برخی از پزشکان با تعهد حداکثر تعهد بیمه گر در قبال هر زیان دیده تا سقف  16/000/000/000 ریال یعنی دیه یک مرد مسلمان در ماه های حرام برای مدت یکسال و بدون در نظر گرفتن تخفیف عدم خسارت بشرح زیر میباشد :

تخصص پزشک حق بیمه سالیانه_ریال
پزشک عمومی ،  متخصص طب کار ، متخصص طب سنتی ، متخصص داخلی( فوق تخصص ریه )، متخصص بیماری های چشم (غیر جراح ) ، متخصص دندانپزشک کودکان ، متخصص راديولوژی و سونوگرافی 26/369/000
 جراح دندانپزشک ، متخصص داخلي و فوق تخصص قلب و عروق ، متخصص جراحی لثه و ایمپلنت ، متخصص داخلی ـ فوق تخصص آلرژی و ايمونولوژی ، متخصص گوش و حلق و بینی غیر جراح ، فلوشیپ اورژانس اطفال ، دندانپزشک عمومی ، متخصص درمان ریشه دندان ،متخصص بيماريهای پوست و مو ، متخصص بیماری های داخلی  43/949/000
 متخصص پزشکی قانونی و سم شناسی  62/784/000
متخصص طب اورژانس ،متخصص جراحي صورت، دهان و فک ،متخصص بيماريهای زنان، زايمان و نازائي (غير جراح)،متخصص بيماريهای قلب و عروق ـ فلوشيپ پيس‌ميکر و الکتروفيزيولوژی غيرجراح،متخصص بيماريهای قلب و عروق ـ فلوشيپ آنژيوپلاستی (غير جراح)
 75/341/000
 جراح و متخصص گوش، حلق و بينی ،فلوشيپ حنجره ،فوق تخصص گوش ،فلوشيپ رينولوژي و جراحي اندوسکوپيک سينوس ،فلوشيپ جراحي اندوسکوپيک سينوس ،فلوشيپ جراحي سروگردن  87/898/000
 متخصص بيهوشی ، جراح و متخصص بيماريهای چشم ، متخصص اورولوژی ـ فلوشيپ پيوند کليه ، فلوشيپ جراحی سرطان ، فلوشيپ جراحی پيوند کبد ،فوق تخصص جراحی قلب و عروق و پيوند اعضا  106/733/000
متخصص جراحی عمومی ، جراح و متخصص بيماريهای زنان، زايمان و نازائی ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل (ارتوپد) ، فلوشيپ جراحی زانو ، فوق تخصص جراحی دست ،فوق تخصص جراحی زانو ،فلوشيپ ستون فقرات 188/352/000
  

تخفیف های بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

 

نوع تخفیف درصد تخفیف
یک سال تخفیف عدم خسارت 15%
دو سال تخفیف عدم خسارت 30%
سه سال تخفیف عدم خسارت 40%
چهار سال تخفیف عدم خسارت  50%
پنج سال تخفیف عدم خسارت و بیشتر 60%
پرداخت نقدی حق بیمه 10%

سوالات متداول بیمه مسئولیت پزشکان :

آیا بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان خسارت هایی که منشا آنها در سال های گذشته بوده است را پرداخت میکند ؟
بر اساس ماده 11 شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان مصوب شورای عالی بیمه چنانچه فوت یا نقص عضو و یا صدمه روانی وارد شده به بیمار در زمانی اتفاق افتاده باشد که پزشک در آن زمان دارای بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان بوده باشد تا چهار سال پس از تاریخ پایان بیمه نامه میتوان اعلام خسارت کرد و از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد . این مقدار را با خرید کلوز مربوطه میتوان تاشش سال هم افزایش داد .

خرید آنلاین بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان :

جهت خرید بیمه نامه با مراجعه به لینک زیر به صورت آنلاین پس از محاسبه مقدار حق بیمه میتوانید بیمه نامه مورد نظر خود را خریداری نمایید .بیمه نامه خریداری شده در تهران بوسیله پیک رایگان و در شهرستان ها از طریق پست برای شما ارسال خواهد شد .

مجموعه بیمه سرا تا لحظه دریافت چک خسارت بیمه گذاران را پشتیبانی و حمایت می کند . در صورت داشتن هر گونه سوال و جهت دریافت مشاوره تخصصی با شماره تلفن 02144001971 داخلی شماره 3 و یا 09193085301 تماس بگیرید .

  سامانه محاسبه و خرید آنلاین بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

   طرح بیمه مسئولیت جامع پزشکان (طرح حکیم) 

در این طرح کلیه مسئولیت های قانونی پزشکان در برابر بیماران ، کارکنان ، اشخاص ثالث تحت پوشش قرار میگیرد به عبارت دیگر طرح بیمه حکیم از ادغام و ترکیب سه بیمه نامه زیر تشکیل شده است:

الف : بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان

ب : بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان (حوادث احتمالی کارکنان مطب را پوشش میدهد )

ج : بیمه مسئولیت مدنی پزشکان در برابر اشخاص ثالث (حوادث احتمالی مراجعه کنندگان به مطب را پوشش میدهد )

 

شرایط طرح بیمه جامع پزشکان (طرح حکیم) :

  1. در بیمه پزشکان حکیم این عزیزان حداکثر سقف تعهد بیمه گر را به دلخواه انتخاب میکنند ( حداقل 24/000/000/000 ریال ) و بیمه ایران متعهد به جبران خسارت کلیه مسئولیت های فوق از محل این تعهد خواهد بود.
  2. بیمه گر متعهد به جبران خسارت موضوع بیمه نامه جهت افزایش دیه روز حداکثر به میزان 20% در مجموع سه سال آینده خواهد بود.
  3. صدمات جسمانی وارد به کارکنان بیمه گذار ناشی از مسئولیت بیمه گذار بدون رای دادگاه جبران میگردد و درصد نقص عضو زیاندیده توسط پزشک معتمد بیمه گر تعیین میگردد . 

 

جدول حق بیمه مسئولیت جامع پزشکان (طرح حکیم

 

تخصص پزشک حق بیمه سالیانه با تعهد 24/000/000/000 ریال
متخصص آسيب شناسي دهان و فک و صورت
متخصص راديولوژي و سونوگرافي
متخصص بيماري هاي دهان و دندان
متخصص تغذيه و رژيم درماني
متخصص طب کار
پزشک عمومی
متخصص طب سنتي
متخصص پزشکي خانواده
متخصص پزشكي فيزيكي و توانبخشي
46/277/000 ریال
جراح دندانپزشک
متخصص ارتودنسي
متخصص جراحي لثه و ايمپلنت
متخصص داخلي و فوق تخصص قلب و عروق
متخصص گوش و حلق وبيني غير جراح
فوق تخصص خون و انکولوژي بالغين
متخصص بيماريهاي پوست و مو
متخصص داخلي ـ فوق تخصص گوارش و کبد
متخصص آلرژي و ايمونولوژي
متخصص بيماريهاي کودکان و نوزادان(غيرجراح)
77/131/000 ریال
متخصص پزشکی قانونی و سم شناسی 110/186/000 ریال
متخصص طب اورژانس
متخصص جراحي صورت، دهان و فک
متخصص بيماريهاي قلب و عروق ـ فلوشيپ اينترونشنال کارديولوژي ـ غيرجراح
متخصص بيماريهاي قلب و عروق ـ فلوشيپ پيس‌ميکر و الکتروفيزيولوژي، غيرجراح
متخصص بيماريهاي قلب و عروق ـ فلوشيپ آنژيوپلاستي (غير جراح)
متخصص بيماريهاي زنان، زايمان و نازائي (غير جراح)
فوق تخصص جراحي پلاستيک، ترميمي و سوختگي
متخصص بيماريهاي قلب و عروق ـ فلوشيپ آنژيوگرافي و آنژيوپلاستي (غير جراح)
متخصص بيماريهاي قلب و عروق ـ فلوشيپ آنژيوگرافي (غير جراح)
132/224/000 ریال
جراح و متخصص گوش، حلق و بينی
جراح و متخصص گوش، گلو و بيني و جراحي سر و گردن
جراح و متخصص گوش، حلق و بيني ـ فلوشيپ حنجره
جراح و متخصص گوش، حلق و بيني ـ فلوشيپ رينولوژي و جراحي اندوسکوپيک سينوس
فلوشيپ جراحي گوش، حلق و بيني
فوق تخصص جراحي گوش، حلق و بينی
154/261/000 ریال
فوق تخصص جراحي قلب و عروق
متخصص بيهوشي
فوق تخصص جراحي قلب و عروق
جراح و متخصص بيماريهاي چشم
متخصص بيهوشي ـ فلوشيپ بيهوشي كودكان
متخصص بيهوشي ـ فلوشيپ مراقبت‌هاي ويژه ICU
متخصص اورولوژي ـ فلوشيپ اوروانکولوژي
فوق تخصص جراحي پيوند کليه
فلوشيپ جراحي پيوند کبد
فلوشيپ جراحي سرطان
187/317/000 ریال

جراح و متخصص استخوان و مفاصل (ارتوپد)
جراح و متخصص استخوان و مفاصل ـفلوشيپ جراحي زانو ، جراح مغز و اعصاب ـ فلوشيپ نروواسكولار اينترونشن ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل ـ فلوشيپ ستون فقرات ، جراح و متخصص استخوان و مفاصل ـ فلوشيپ جراحي دست ، جراح و متخصص بيماريهاي زنان، زايمان و نازائی ، متخصص جراحي مغز و اعصاب

330/558/000

 

 


مشاوره تخصصی و خرید بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان : 02144001971 - 09121481462

 

Attachments:
Download this file (bimehsara1401.pdf)فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان[فرم پیشنهاد بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان]391 kB
Download this file (BimehsaraEntezami.pdf)‌آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه‌های پزشکی و وابست[‌آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای شاغلان حرفه‌های پزشکی و وابسته]488 kB
Download this file (bimehsara_hakim.pdf)فرم پیشنهاد طرح جامع بیمه مسئولیت پزشکان حکیم[فرم پیشنهاد طرح جامع بیمه مسئولیت پزشکان حکیم]325 kB
Download this file (Docotrs_Liability_Conditions.pdf)شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان[شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان]319 kB
آدرس: تهران ، فلکه دوم صادقیه ، خيابان آیت الله كاشانی بين خيابان اباذر و مهران پ 67 واحد 4
همراه: 09121481462
تلفن: 02144001971
فکس: 02144057215

منوی سایت