بیمه سرا نمایندگی بیمه ایران
021-44001971
بیمه سرا نمایندگی بیمه ایران

سوالات متداول

Rating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star BlankRating Star Blank
 
همه مجموعه ها
سوالات متداول بیمه درمان تکمیلی
سوالات متداول بیمه باربری
سوالات متداول بیمه بدنه
سوالات متداول بیمه مسئولیت
سوالات متداول بیمه شخص ثالث
بیمه تکمیلی هزینه های بیماری کرونا را پرداخت میکند ؟

بله هزینه های بیماری کرونا در تعهد بیمه تکمیلی است و با توجه به نوع خدمات درمانی ارائه شده به شرح زیر پرداخت میشود .

در صورت بستری شدن بیمار مبتلا به بیماری کرونا هزینه های بیمارستان تا سقف تعهدات مندرج در پوشش های اصلی بیمه نامه یا بند یک قراداد پرداخت خواهد شد .

چنانچه بیمار مبتلا به کرونا در بخش اورژانس مراکز درمانی پذیرش گردد و پس از دریافت خدمات درمانی بدون اینکه بستری شود ترخیص گردد هزینه های مربوطه از محل پوشش ویزیت و دارو و اورژانس قرارداد پرداخت خواهد شد.

در صورت انجام خدمات تشخیصی مانند اسپیرومتری ، رادیولوژی یا سی تی اسکن هزینه های انجام شده تا سقف تعهدات مندرج در پوشش پاراکلینیکی قرارداد قابل پرداخت است .

در صورت انجام آزمایش هزینه های آن از بخش تعهدات آزمایش و تا سقف این پوشش قابل پرداخت است

آیا بیمه تکمیلی هزینه های تعویض مفصل زانو یا لگن را پرداخت میکند ؟

بله کلیه هزینه های مربوط به تعویض مفصل زانو و مفصل لگن جزو تعهدات بیمه تکمیلی است . پرداخت هزینه های عمل زانو و لگن از محل تعهدات جراحی های عمومی و تا سقف تعهدات مندرج در قرارداد پس از کسر فرانشیز قابل پرداخت است . هزینه های مربوط به خرید پروتز یا مفصل مصنوعی زانو و لگن نیز جزو تعهدات بیمه تکمیلی است . پرداخت فاکتور خرید پروتز منوط به تایید و مهر و امضا فاکتور بوسیله تیم جراح و اطاق عمل مبنی بر استفاده این لوازم در بدن بیمار است . چنانچه شرکت بیمه با مراکز فروش پروتز قرارداد نداشته باشد میبایست پروتز توسط بیمه شده خریداری شود و پس از ترخیص با ارائه مدارک به شرکت بیمه هزینه آن حداکثر تا سقف تعهدات بیمه نامه و پس از کسر فرانشیز دریافت گردد .

آیا بیمه تکمیلی هزینه های ناشی از حوادث رانندگی را پرداخت می کند؟

Bimehsara Com AccidentINSURANCE

بر اساس ماده30 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که بیان میدارد :
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است اقدامات لازم برای درمان فوری و بدون قید و شرط مصدومان حوادث و سوانح رانندگی در همه واحدهای بهداشتی و درمانی دولتی و غیردولتی و همچنین در مسیر اعزام به مراکز تخصصی و مراجعات ضروری بعدی را به عمل آورد. برای تأمین بخشی از منابع لازم  جهت ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به این مصدومان، معادل ده‌درصد(10%) از حق بیمه پرداختی شخص ثالث، سرنشین و مازاد به‌طور مستقیم طی قبض جداگانه به حساب درآمدهای اختصاصی نزد خزانه‌داری کل‌کشور در چهارچوب اعتبارات مصوب بودجه سنواتی به نام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز می‏شود. توزیع این منابع بین دانشگاههای علوم پزشکی توسط وزارتخانه مذکور با تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور براساس عملکرد واحدهای یادشده بر مبنای تعرفه‌های مصوب هر سه ماه یک‌‌‌‌بار صورت می‌گیرد. وزارت بهداشت،  درمان و آموزش پزشکی موظف است هزینه‌کرد اعتبارات مذکور را هر شش ماه یک‌‌‌‌بار به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و کمیسیونبهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گزارش کند. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مسؤول حسن اجرای این ماده است .
مصدومان حوادث رانندگی به صورت کاملا رایگان در مراکز درمانی پذیرش و درمان میشوند و تا 60 روز پس از ترخیص نیزمی توانند پیگیری درمان انجام شده را به صورت کاملا رایگان داشته باشند  اما چنانچه مصدوم حوادث رانندگی دارای بیمه تکمیلی باشد و قصد استفاده از خدمات بیمارستان های خصوصی را داشته باشد بیمه تکمیلی پس از کسر فرانشیز ملزم به پرداخت هزینه ها خواهد بود . لازم به ذکر است بیمه گر پایه (تامین اجتماعی ، خدمات درمانی ، بیمه سلامت و ...) هزینه های حوادث رانندگی را پرداخت نمی کنند .

گواهی حمل در بیمه های حمل کالا چیست و چرا اهمیت دارد ؟

گواهی حمل در بیمه های حمل کالا چیست و چرا اهمیت دارد

بر اساس یک شرطی در شرایط خصوصی بیمه حمل کالا، بیمه گذار یا خریدار بیمه باربری موظف است قبل و یا بلافاصله بعد از حمل هر محموله اطلاعات حمل به شرح ذیل را از طریق ارسال یک اعلامیه ، برای شرکت بیمه ارسال نماید و از شرکت بیمه گواهی حمل دریافت نماید.این اطلاعات شامل :نوع کالا ، مقدار کالا ، ارزش کالا ، مشخصات وسیله حمل ،تاریخ حمل ،شماره بارنامه ،مبدا و مقصد حمل کالا است.ازآانجاییکه پرداخت خسارت توسط شرکت بیمه منوط به ارسال این اطلاعات گردیده است ضروری است بیمه گذاران پس از خرید بیمه حمل کالا، به محض دریافت اطلاعات حمل بار نسبت به ارسال این اطلاعات به شرکت بیمه و دریافت گواهی حمل اقدام نمایند .لازم به توضیح است در زمان حمل کالا، این اطلاعات در اسرع وقت از سوی متصدی حمل و نقل یا فورواردر در اختیار صاحب کالا، گیرنده کالا و ذینفع آن قرار می گیرد.

راهزنی یا دزدی دریایی در بیمه های باربری

راهزنی یا دزدی دریایی در بیمه های باربری

 

منظور از راهزنی یا دزدی دریایی (piracy ) به عنوان یکی از پوشش های موجود در کلوز A  بیمه باربری حمله دسته جمعی و معمولا مسلحانه افرادی است که تابع دولت و یا تحت پرچم کشوری نبوده و از خارج به کشتی حمله میکنند و قصد آنها نیز تحصیل مال است . چنانچه این عمل بوسیله ملوانان و خدمه کشتی صورت گیرد و افراد کشتی مبادرت به ربودن کشتی و یا سرقت کالاها و محمولات کشتی کنند حادثه عنوان غارت یا دزدی دریایی نخواهد داشت و چنین عملی باراتری نامیده میشود که البته باراتری نیز به عنوان یک پوشش در کلوز A بیمه های حمل و نقل تحت پوشش  است . نکته حائز اهمیت دیگر در این خصوص تفاوت بین دزدی و شورش است ، در شورش معمولا انگیزه ها سیاسی و یا اجتماعی است در حالی که غارت و دزدی صرفا به خاطر تحصیل و بدست آوردن مال انجام میشود .

زیان همگانی در بیمه باربری چیست ؟

زیان همگانی یا General Average یکی از پوشش های مهم بیمه باربری است که به عنوان یکی از قوانین کهن دریانوردی ریشه در تعاون و همکاری انسان ها دارد . زیان یا خسارت همگانی راهکاری است برای توزیع یک زیان یا خسارت میان همگان جهت برقراری عدالت . وقتی کشتی در میان امواج سهمگین دریا گرفتار میشود و هر لحظه بیم آن میرود که تمام کشتی همراه با کالاها و سرنشینان و کارکنان آن به قعر دریا بروند ، ناخدای کشتی بر اساس اختیارات قانونی که دارد در آن لحظه تصمیم میگیرد بخشی از کالاها و یا تجهیزات را برای نجات کشتی به داخل دریا بیندازد . برای ناخدا در زمانی که این تصمیم را میگیرد نوع کالا و مالک آن هیچ اهمیتی ندارد و هدف ایشان صرفا نجات کشتی و سرنشینان آن میباشد . در صورتی که کشتی نجات پیدا کند و به سلامت به مقصد برسد همه افراد ذینفع در کشتی از جمله صاحبان کالاها و مالک کشتی در زیان ناشی از به دریا ریختن کالاها توسط ناخدای کشتی سهیم خواهند بود و هر یک به نسبت سرمایه ای که روی کشتی داشته اند میبایست در جبران خسارت مشارکت کنند .به عبارت دیگر جبران آنچه به نفع همگان قربانی شده بر عهده همگان است .قاعده A از مقررات یورک آنتورپ زیان همگانی را به شکل زیر تعریف میکند : زیان همگانی فقط و فقط هنگامی تحقق می یابد که تفدیه یا هزینه های غیر معمول ، تعمداً صورت گرفته و منطقاً برای حفظ ایمنی همگانی و با هدف اجتناب از خطری که اموال مشترک در یک مخاطره ی دریایی را تهدید میکند به انجام رسیده یا تحمیل شده باشد . زیان همگانی به عنوان یک پوشش مشترک در تمام کلوزهای A,B,C بیمه باربری وجود دارد .

جهت مطالعه بیشتر کتاب راهنمایی بر زیان همگانی اثر ریچارد کورنا با ترجمه عباس خمی ، پرگل پناهی ،طاها کامکار انتشارات بیمه مرکزی توصیه میشود.

کلوز عدم تحویل در بیمه های باربری چیست ؟

در بیمه های باربری پوشش یا کلوزی تحت عنوان عدم تحویل (Non delivery ) وجود دارد بدین معنی که اگر وسیله حمل کالا که در تجارت جهانی عمدتا کشتی می باشد به بندر مقصد برسد و پس از تخلیه تمام کالاها مشخص گردد که یک یا چند بسته کامل از کالای مورد نظر یا کل کالا به دلیلی نامعلوم و نامشخص مفقود شده است با تنظیم یک صورتجلسه عدم تحویل کالا گواهی میگردد و چنانچه بیمه گذار کلوز عدم تحویل را در بیمه باربری خود داشته باشد با مراجعه به شرکت بیمه و تحویل صورت جلسه فوق می تواند خسارت خود را دریافت کند . لازم به ذکر است که پوشش عدم تحویل در کلوز A وجود دارد اما در کلوز C و B وجود ندارد لیکن بیمه گذاران میتوانند در صورت خرید کلوز C و B  پوشش عدم تحویل را نیز از شرکت بیمه درخواست نمایند تا به پوشش های بیمه نامه افزوده شود .

خسارت کالاهایی که بصورت جفت یا دست هستند چگونه محاسبه و پرداخت میشود ؟

بر اساس ماده 6 شرایط عمومی بیمه های باربری چنانچه کالاهایی که به صورت جفت یا دست عرضه میشوند آسیب ببینند در شرایط عادی شرکت بیمه بدون توجه به ارزش جفت یا دست بودن کالا فقط خسارت آن بخش از کالا را خواهد پرداخت که آسیب دیده است به عنوان مثال اگر یک جفت کفش 200/000 تومان باشد و کفش پای چپ ازبین برود و کفش پای راست سالم بماند شرکت بیمه فقط خسارت کفش پای چپ را به مبلغ 100/000 تومان پرداخت خواهد کرد مگر اینکه در زمان خرید بیمه باربری با شرکت بیمه در رابطه با نحوه پرداخت خسارت مذاکره و در این رابطه توافق خاصی صورت پذیرد .

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه بیمه نامه ای است که خسارت های وارده به خودروی شما را حتی اگر مقصر حادثه باشید پرداخت میکند. اغلب مردم با بیمه شخص ثالث خودرو آشنا هستند اما شاید با بیمه بدنه به طور کامل آشنا نباشند. اگر شما با وسیله نقلیه خود به شخص دیگری خسارت جانی یا مالی وارد کنید بیمه شخص ثالث آن را جبران خواهد کرد اما بیمه شخص ثالث خسارت های وارده به خودرو شما را اگر مقصر حادثه باشید پرداخت نمی کند و فقط در صورتی میتوانید خسارت های وارده را از شرکت بیمه دریافت کنید که بیمه بدنه داشته باشید . در واقع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه مکمل یکدیگر هستند .بیمه بدنه خسارت های ناشی از آتش سوزی ،برخورد خودرو با دیوار یا درب پارکینگ ویا هر شیء ثابت یا متحرکی را پرداخت میکند . همچنین در صورت سرقت خودرو بیمه بدنه 80% ارزش خودرو را به شما پرداخت خواهد کرد . جبران خسارت های ناشی از سرقت لوازم خودرو از قبیل رادیو پخش ، باند ، کامپیوتر ، رینگ و لاستیک و ...از دیگر مزایای بیمه بدنه است .

با تصویب قانون جدید بیمه شخص ثالث در سال 1395 ومحدود شدن مسئولیت مقصر حادثه در مورد خودروهای لوکس و گران قیمت تا سقف یک دوم دیه ماههای حرام تهیه بیمه بدنه برای خودروهای گران قیمت بیش از پیش ضروری و لازم شده است .

محاسبه آنلاین بیمه بدنه  

الحاقیه ثبات سرمایه در بیمه بدنه چیست

بعد ازدریافت خسارت از بیمه بدنه سرمایه تعهد شده توسط شرکت بیمه به اندازه مبلغ خسارت پرداخت شده کاهش میابد و چنانچه بیمه گذار در ادامه مدت قرارداد بیمه دچار خسارت کلی شود حداکثر پوشش بیمه ایشان سقف سرمایه بیمه شده منهای خسارت دریافتی در مرحله اول خواهد بود لذا برای جلوگیری از عواقب کاهش سرمایه و متضرر شدن در حوادث بعدی ضروریست پس از هربار دریافت خسارت پس از انجام بازدید سلامت خودرو با پرداخت حق بیمه سرمایه بیمه بدنه را به اندازه خسارت دریافت شده افزایش داده و آن را ترمیم کرد .به این نوع الحاقی، الحاقی ثبات سرمایه یا الحاقی ترمیم سرمایه گفته میشود . برای روشن شدن مطلب به مثال زیر توجه کنید. 

یک خودرو به ارزش یکصد میلیون تومان بیمه بدنه شده است پس از یک ماه بیمه گذاردر جریان یک تصادف با مراجعه به شرکت بیمه بیست میلیون تومان خسارت دریافت میکند . با پرداخت بیست میلیون تومان از سرمایه یکصد میلیون تومانی، سقف تعهد شرکت بیمه برای حوادث بعدی به هشتاد میلیون تومان کاهش میابد و چنانچه خودرودر ادامه قرارداد سرقت شود مبنای محاسبه خسارت سرمایه جدید یعنی هشتاد میلیون تومان پس از کسر فرانشیز سرقت (20%) خواهد بود یعنی 64 میلیون تومان . اما اگر بیمه گذار الحاقی ثبات سرمایه بیمه بدنه را خریداری کرده باشد مبنای محاسبه پرداخت خسارت همان یکصد میلیون تومان پس از کسربیست درصد فرانشیز سرقت خواهد بود یعنی 80 میلیون تومان .

تفاوت قصور با تقصیر چیست ؟

قصور یعنی ترک فعل یا قانون الزامی بدون اینکه مسامحه ای در کار باشد مانند کسی که به تازگی وارد کشوری شده و به علت آشنا نبودن به قوانین آن کشور و جهل به قانون عملی را که میبایست انجام میداده انجام ندهد و برعکس عملی را که نباید انجام میداده انجام داده است این فرد مرتکب قصور شده است چون هیچ عمدی در کار نبوده و از روی نادانی و جهل به قانون وبصورت سهوی مرتکب خلاف شده است اجزای قصور عبارتند از بی احتیاطی ، بی مبالاتی ، عدم مهارت ، عدم رعایت نظامات دولتی و اما تقصیر به اجتناب و خودداری از انجام دادن کاری که شخص با وجود اطلاع و آگاهی و توانایی انجام آن از انجام دادن آن کار خودداری کند را گویند در واقع در تقصیر یک عمدی نهفته است بدین معنی که رفتار مرتکب آن چنان فاحش بوده است که گویی فرد تا حدودی خواستار انجام آن بوده است به همین دلیل مجازات کسی که مرتکب قصور شده است صرفا جنبه مدنی دارد اما مجازات کسی که مرتکب تقصیر شده است جنبه کیفری دارد .

خرید بیمه آسانسور به عهده کیست ؟

از آنجاییکه در صورت وقوع حادثه در یک آسانسور افراد و شخصیت های مختلفی که درفرایند  ساخت قطعات آسانسور، مونتاژآسانسور ، بازرسی و نگهداری آن نقش داشته اند بر اساس نظر کارشناس ممکن است هرکدام سهم و درصدی مقصر و مسئول حادثه شناخته شوند بنابراین بدیهی است که تمام این افراد در معرض خطرمحکومیت قرار دارند و هر کدام میبایست پیش بینی های لازم را برای خرید بیمه مسئولیت مربوط به حوزه مسئولیت خود را داشته باشند تا در حاشیه امنیت قرار بگیرند . بر همین اساس به کلیه مدیران و مالکان ساختمان ها اکیدا توصیه میشود بیمه مسئولیت آسانسور را بصورت مستقل خریداری کنند وفقط به اینکه شرکت سرویس ونگهداری بیمه خریداری کرده اکتفا نکنند زیرا شرکت سرویس و نگهداری مسئولیت خود را بیمه کرده و چنانچه در یک حادثه 30% مدیر یا مالکان و 70% شرکت سرویس و نگهداری محکوم شوند بیمه نامه خریداری شده توسط شرکت سرویس و نگهداری فقط سهم 70% بیمه گذار خود یعنی  شرکت سرویس و نگهداری را جبران  خواهد کرد و سهم 30% مدیر یا مالکان به عهده بیمه گر آن بیمه نامه نخواهد بود . هرچند میتوان در زمان خرید بیمه نامه مسئولیت هر دو را باهم بیمه کرد لیکن توصیه میشود جهت جلوگیری از برخی مشکلات حقوقی هر کدام از عوامل بصورت مستقل بیمه نامه خریداری کنند . ( اطلاعات بیشتر درباره بیمه آسانسور)

مهلت حمل کالا در بیمه باربری چقدر است ؟

با استناد به ماده 15 شرایط عمومی بیمه باربری بیمه گذار موظف است حداکثر تا دو سال از تاریخ صدور بیمه باربری نسبت به حمل کالای بیمه شده اقدام کند درغیر اینصورت بیمه نامه باربری فاقد اعتبار است مگر اینکه قبل از پایان مهلت مذکور بیمه گذار موافقت شرکت بیمه را بصورت کتبی مبنی بر تمدید مهلت یاد شده جلب نماید . بیمه گذار با ارائه اسناد و مدارک مبنی بر اثبات عدم حمل کالای بیمه شده پس از دو سال میتواند حق بیمه پرداخت شده را از شرکت بیمه باز پس بگیرد . 

حکم تصادف منجر به فوت در حالت مستی چیست ؟

بر اساس بند ب ماده 15 قانون بیمه شخص ثالث با تایید نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا دادگاه اگرثابت شود که راننده مقصر حادثه در زمان تصادف مست بوده یا مواد مخدر یا روانگردان استفاده کرده و از طرفی عامل مستی موثر در وقوع حادثه بوده بیمه شخص ثالث با هدف حمایت از افراد زیاندیده حسب تکلیف قانونی خسارت را بطور کامل پرداخت میکند و پس از آن به عنوان جانشین یا نماینده زیاندیده جهت دریافت خسارت پرداخت شده به راننده مسبب حادثه مراجعه خواهد کرد و معمولا در چنین شرایطی با توجه به شرایط مالی مقصر حادثه خسارت بصورت اقساط بلند مدت از ایشان دریافت میشود .

آیا بیمه شخص ثالث خسارت دنده عقب را میدهد؟

بله بیمه شخص ثالث خسارت دنده عقب را پرداخت میکند در واقع بیمه شخص ثالث کلیه خسارت های مالی و جانی را که ناشی از وسیله نقلیه باشد پرداخت میکند و هیچ محدودیتی از نظر نوع حرکت جلو یا عقب در قانون پیش بینی نشده است لیکن در مورد تصادف هایی که مقصر حادثه با حرکت دنده عقب باعث ایجاد خسارت مالی به خودرو دیگر میشود صرفا جهت تشخیص و تعیین مقصر واقعی حادثه و جلوگیری از هر گونه تقلب احتمالی گزارش پلیس یا کروکی برای پرداخت خسارت دنده عقب الزامیست . 

آیا برای بیمه شخص ثالث المثنی صادر میشود ؟

بله ، در صورت مفقود شدن و یا به سرقت رفتن بیمه نامه شخص ثالث بنا به درخواست مالک وسیله نقلیه ، واحد صادر کننده بیمه نامه ضمن مسدود کردن بیمه نامه مفقود شده در سامانه شرکت بیمه یک برگ گواهی مبنی بر اینکه خودرو دارای بیمه نامه شخص ثالث میباشد صادر و تحویل مالک خودرو خواهد کرد ضمن اینکه در صورت وقوع حادثه امکان استفاده از گواهی مذکور وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای صدور المثنی :

1- درخواست کتبی جهت صدور المثنی توسط مالک وسیله نقلیه 

2- کپی سند مالکیت خودرو جهت احراز مالکیت

3- گزارش سرقت مدارک (در صورت وجود )

بیمه باربری چیست ؟


Bimehsara Com CargoInsurance

بیمه باربری یک سند کتبی است که توسط شرکت بیمه و به درخواست بیمه گزار صادر میگردد و شرکت بیمه متعهد میگردد چنانچه در طول مسیر حمل کالا از لحظه شروع حمل تا لحظه رسیدن کالا به انبارنهایی خریداردر زمین و دریا و هواخسارتی به کالای در حال حمل وارد شود و این خسارت در نتیجه وقوع خطر یا حوادثی باشد که جزو شرایط و تعهدات بیمه نامه صادر شده و کلوز مربوطه باشد خسارت وارد شده را جبران کند بیمه باربری یکی از زیر شاخه های بیمه اموال بوده و از رشته های مهم در صنعت بیمه است که باعث تسهیل فرایند تجارت بین المللی و داخلی میگردد. بیمه باربری یکی از اسناد مهم در تجارت جهانی است که معمولا برای گشایش اعتبار در سیستم بانکی و همچنین گمرک مورد نیاز است . برای درک اهمیت بیمه باربری برای اقتصاد هر کشور لازم به یادآوری است که یکی از تحریم های مهم در دوران تحریم های ظالمانه علیه کشور عزیزمان تحریم بیمه بطور عام و بیمه باربری به طور خاص در کنار تحریم های بانکی بود که باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی برای تجار و بازرگانان شد .در بیمه باربری طرفین معامله با توجه به قرارداد فیمابین بین یکدیگر که معمولا یکی از انواع قراردادهای اینکوترمز میباشد و با در نظر گرفتن مسئولیت حمل و نوع کالا اقدام به انتخاب بیمه باربری و شرکت بیمه و یکی از کلوزهای موجود میکنند. بدلیل وجود تنوع کشورها ، زبان، فرهنگ، قوانین و جلوگیری از بوجود آمدن اختلاف ها بین بازرگانان در سطح بین الملل قوانین تجارت استاندارد سازی شده اند در همین راستا اینکوترمز توسط اطاق بازرگانی بین المللی تدوین گردیده و همچنین شرکت های بیمه دنیا با تشکیل اتحادیه یا انیستیتو بیمه گران لندن شرایط بیمه های باربری را بطور مشخص تعریف و تبیین کرده اند که در قالب کلوزهای مختلف هر کدام خطرات مشخصی را بیمه میکنند . کلوزهای A و B و C و TOTAL LOSS با همین هدف طراحی و در حال حاضر در عمل مورد استفاده قرار میگیرند .

آیا بیمه تکمیلی هزینه درمان خارج از کشور را پرداخت میکند ؟

در صورتیکه درمان در داخل کشور امکان پذیر نباشد و بیمه شده جهت درمان به خارج از کشور اعزام گردد و یا در مواردی که بیمه شده در حین مسافرت به طور ناگهانی نیازمند به خدمات اورژانس و فوریت های پزشکی پیدا کند  با تایید کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مقصد هزینه های درمان تا سقف تعهدات بیمه تکمیلی پرداخت میشود . و در صورت عدم تایید کنسولگری جمهوری اسلامی ایران هزینه های انجام شده با توجه با بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه محاسبه و پرداخت میگردد .همچنین در مواقعی که درمان در داخل کشور امکان پذیر است و یا خدمات پزشکی غیر اورژانس در مسافرت ها هزینه های انجام شده بر اساس بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد شرکت بیمه محاسبه و پرداخت میگردد.

ماده 13 شرایط عمومی بیمه تکمیلی : بیمه ‌شدگانی که به‌ علت عدم‌ امکان معالجه در داخل کشور با تشخیص پزشک معالج بیمه‌ شده و با تأیید بیمه‌گر به خارج اعزام می‌گردند و یا هنگام مسافرت به خارج از کشور به‌ دلیل فوریت‏های پزشکی نیاز به تشخیص و معالجه پیدا می‏کنند در صورتی که سفارت یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه، صورت‌حساب‌های هزینه‌های پزشکی و بیمارستانی آنان را تأیید کند تا سقف هزینه‌های مورد تعهد بیمه‌گر مندرج در قرارداد پرداخت خواهد شد. در صورت عدم‌ احراز هریک از موارد فوق، هزینه‌های انجام‌ شده با‌توجه به بالاترین تعرفه مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه‌گر محاسبه و پرداخت می‌شود.

تبصره : میزان خسارت براساس نرخ ارز اعلام‌شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان ترخیص از بیمارستان محاسبه خواهد شد.

چگونه از بیمه تکمیلی استفاده کنیم ؟

برای استفاده از بیمه تکمیلی دو روش وجود دارد

1-  روش مستقیم یا آنلاین: در این روش بیمه شده با مراجعه مستقیم به مراکز وبیمارستان های طرف قرارداد با بیمه ایران از خدمات بیمه تکمیلی بهره مند میشود در واقع مراکز درمانی طرف قرارداد از طریق سیستم آنلاین سدا این امکان را دارند که با وارد کردن کد ملی بیمه شده از جزییات بیمه تکمیلی ایشان مطلع و بر همان اساس به نامبرده خدمات بدهند و هیچ هزینه ای به جز فرانشیز بیمه تکمیلی و هزینه خدمات خارج از تعهدات بیمه تکمیلی (استثنائات قرارداد ) از بیمه شده دریافت نمی کنند

2-  روش غیر مستقیم یا آفلاین: در این روش بیمه شده به مراکز درمانی غیر طرف قرارداد با بیمه ایران مراجعه میکند و طبیعتا هزینه خدمات پزشکی دریافت شده را شخصا پرداخته و اسناد و مدارک مربوطه را به شرکت بیمه تحویل میدهد تا پس از بررسی که معمولا یک هفته طول میکشد مبلغ تعهد شده به حساب بیمه شده واریز گردد .

در صورتیکه به بیمارستان و یا مراکز درمانی مراجعه کرده اید که با سازمان تامین اجتماعی هم قرارداد ندارند برای دریافت سهم سازمان تامین اجتماعی از هزینه های انجام شده می بایست ابتدا اسناد وصورت حساب های خود را به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهید . در تهران میبایست به دفتر رسیدگی اسناد پزشکی استان تهران سازمان تامین اجتماعی واقع در خیابان کارگر شمالی روبروی پارک لاله ساختمان 254 مراجعه و کلیه اسناد و مدارک را تحویل سازمان فوق بدهید تا پس از بررسی که معمولا حدود یک ماه طول میکشد سهم بیمه گر پایه یا سازمان تامین اجتماعی به حساب شما واریز گردد. پس از واریز وجه توسط سازمان تامین اجتماعی به حساب بیمه شده میبایست گواهی مبلغ پرداخت شده از سایت آن سازمان  دریافت وبه همراه کپی برابر اصل مدارک ارایه شده به سازمان تامین اجتماعی  برای بررسی و محاسبه به بیمه گر بیمه تکمیلی ( بیمه ایران ) تحویل گردد .

مدارک لازم برای دریافت هزینه های درمان انجام شده از سازمان تامین اجتماعی 

توصیه ما به بیمه شدگان بیمه تکمیلی این است که از روش مستقیم یا آنلاین استفاده کنند چون اولا هزینه ای پرداخت نمی کنند و ثانیا مرکز درمانی طرف قرارداد برای محاسبه هزینه های مربوطه از تعرفه توافق شده با شرکت بیمه استفاده میکند که معمولا تخفیف های قابل ملاحظه ای در نظر گرفته شده است لیکن در مراجعه مستقیم بیمه شدگان از مزایای این تخفیف ها بی بهره میشوند .

 

هزینه بیمه تکمیلی چقدر است ؟

هزینه بیمه تکمیلی بیمه ایران از ماهیانه 20/000 تا 240/000 تومان برای هر نفر متغیر است .

هزینه بیمه تکمیلی به عوامل زیر بستگی دارد :

1- نوع تعهدات انتخاب شده در بیمه تکمیلی  :

به عنوان مثال انتخاب هزینه های دندانپزشکی ، آزمایشگاه یا دارو و ویزیت بطور مستقیم در هزینه بیمه تکمیلی تاثیر گذار است

2- سقف تعهدات انتخاب شده در بیمه تکمیلی :

تعیین مقدار تعهد شرکت بیمه در مورد هر یک از تعهدات انتخاب شده بطور مستقیم در هزینه بیمه تکمیلی موثر است به عنوان مثال سقف هزینه های آزمایشگاه برای هر نفر در سال پانصد هزار تومان باشد یا دو میلیون تومان و یا بیشتر

3- مقدار فرانشیز در بیمه تکمیلی :

فرانشیز درصدی از هزینه های درمانی است که به عهده شخص بیمه شده است و هر چقدر این درصد بیشتر باشد بدیهی است که سهم بیمه شده از هزینه ها بیشتر و حق بیمه پرداختی کمتر میشود

4- تعداد افراد بیمه شده در بیمه تکمیلی :

هر چقدر تعداد افراد گروه بیشتر باشند امکان ارایه تخفیف و کاهش حق بیمه بیشتر خواهد شد

5- سوابق سال های گذشته بیمه گذار :

سوابق سال های گذشته بیمه گذار و میزان ضریب خسارت بیمه تکمیلی در سال های گذشته نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در مقدار هزینه بیمه تکمیلی است 

لطفا برای مشاهده جدول هزینه بیمه تکمیلی بیمه ایران روی لینک زیر کلیک کنید 

جدول حق بیمه و تعهدات بیمه تکمیلی بیمه ایران

 

هزینه های پاراکلینیکی در بیمه تکمیلی چیست ؟

پاراکلینیک به معنای مجموعه خدمات بهداشتی و درمانی است مربوط به ناهنجاری ها و مشکلات نهفته در بدن که با معاینه عادی کشف نمی گردد و مستلزم بررسی های آزمایشگاهی با استفاده از تجهیزات خاص میباشد .هزینه های پاراکلینیکی در دو بسته یا گروه در بیمه تکمیلی عرضه میگردد :

هزینه های پاراکلینیکی 1 در بیمه تکمیلی : شامل جبران هزینه انواع رادیوگرافی ، آنژیوگرافی ، آنژیوگرافی عروق محیطی ،آنژیوگرافی چشم ،سونوگرافی ،ماموگرافی و انواع اسکن ،ام آر آی ،پزشکی هسته ای (شامل اسکن هسته ای و درمان رادیو ایزوتوپ )، دانسیتومتری

هزینه های پاراکلینیکی 2 در بیمه تکمیلی : شامل جبران هزینه انواع آندوسکوپی ،خدمات تشخیصی قلبی و عروقی ،شامل انواع الکترو کاردیوگرافی ،انواع اکو کاردیو گرافی ،انواع هولتر مانیتورینگ ،تست ورزش ،آنالیز پیس میکر ،EECP  ، تیلت تست ،خدمات تشخیصی تنفسی شامل (اسپیرومتری و PFT ) ، خدمات تشخیصی الکترو میلو گرافی و هدایت عصبی (EMG NCV )، الکتروانسفالوگرافی (EEG) ، خدمات تشخیصی یورودینامیک (نوار مثانه ) ، خدمات تشخیصی و پرتو پزشکی چشم مانند اپتومتری ، پریمتری ،بیومتری و پنتاکم ، شنوایی سنجی (انواع رادیو متری )

آیا بیمه تکمیلی زایمان را هم پوشش میدهد ؟

بله بیمه تکمیلی هزینه های زایمان را اعم از زایمان طبیعی و سزارین  تا مقدار تعهد خریداری شده پوشش میدهد و تنها نکته ای که در بیمه تکمیلی زایمان باید توجه کرد ، وجود دوره انتظار در قراردادهای بیمه تکمیلی است . دوره انتظار زایمان بدین معنی است که برای مدتی که در بیمه نامه مشخص شده شرکت بیمه هیچ تعهدی نسبت به جبران هزینه های زایمان نخواهد داشت این مدت با توجه به تعداد افراد بیمه شده از 0 تا 270 روز متغیر است . برای گروه های کمتر از 250 نفر دوره انتظار بیمه تکمیلی زایمان 9 ماه و برای گروه های بین 250 تا 1000 نفر دوره انتظار بیمه تکمیلی 6 ماه و برای گروه های بالای 1000 نفر دوره انتظار در نظر گرفته نمی شود . همچنین در صورتیکه بیمه شده دارای سابقه بیمه تکمیلی پیوسته باشد دوره انتظار حذف میگردد. 

آیا بیمه تکمیلی انفرادی وجود دارد ؟

بطور کلی برای جلوگیری از انتخاب ریسک های نامناسب بیمه تکمیلی بصورت انفرادی فروخته نمی شود و بصورت گروهی (حداقل 50 نفر ) عرضه میگردد . شرکت های بیمه با عرضه گروهی بیمه تکمیلی در واقع ریسک های خوب و ریسک های بد یا به عبارت دیگر افراد سالم و افراد بیمار را بصورت درهم و مخلوط بیمه میکنند تا با استفاده از قانون اعداد بزرگ از زیان احتمالی جلوگیری کرده باشند . لیکن در قالب طرح بیمه آتیه و درمان خانواده بیمه ایران با شرایط خاصی امکان خرید بیمه تکمیلی برای خانواده وجود دارد .

در طرح یاد شده کلیه اعضای خانواده میبایست بطور همزمان پس از انجام معاینات و آزمایش های پزشکی تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند و همچنین سرپرست خانواده میبایست بیمه عمر و سرمایه گذاری "مان" را نیز خریداری نماید .

بیمه تکمیلی چیست ؟

 بیمه تکمیلی بیمه نامه ای  است که هزینه های ناشی از بیماری و حوادث را پرداخت میکند و از آنجاییکه تکمیل کننده پوشش بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی می باشد به آن بیمه درمان تکمیلی گفته میشود . سازمان های بیمه گرپایه همچون سازمان تامین اجتماعی و سازمان خدمات درمانی ، خدمات خود را دربیمارستان ها و مراکز درمانی خود و مراکز دولتی ارایه میکنند و یا در صورت مراجعه بیمه شده تامین اجتماعی به بیمارستان ها و مراکز بخش خصوصی هزینه ها را بر مبنای تعرفه سازمان تامین اجتماعی و تعرفه دولتی محاسبه و پرداخت میکنند و همین موضوع باعث میشود بیمه شده در صورت مراجعه به مراکز درمانی بخش خصوصی هزینه های سرسام آوری را شخصا پرداخت کند . با توجه به موارد فوق وهمچنین  افزایش هزینه های درمان در جامعه  داشتن بیمه تکمیلی بیش از پیش ضروری به نظر میرسد .

در بیمه تکمیلی هزینه های بستری شدن و جراحی در بیمارستان ، رادیوتراپی ، شیمی درمانی ، آنژیوگرافی قلب ، گامانایف ، هزینه های زایمان ،هزینه های های پاراکلینیکی از قبیل سونوگرافی ، رادیولوژِی، ماموگرافی ، انواع اسکن ، آندوسکوپی ، ام آر آی ، آزمایشگاه و همچنین هزینه های  دندان پزشکی ، دارو ، ویزیت ، عینک ، سمعک , ... پرداخت میگردد البته لازم به ذکر است هر قرارداد بیمه تکمیلی شرایط خاص خود را دارد و با توجه به تعداد نفرات ، مقدار حق بیمه ، مقدار فرانشیز ممکن است تعهدات متفاوتی داشته باشد . 

کلوزهای بیمه باربری چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟
تفاوت کلوزهای بیمه باربری

تفاوت کلوزهای بیمه باربری

در بیمه باربری با توجه به گستردگی مجموعه خطراتی که ممکن است محموله بیمه شده را تهدید کند و به آن آسیب بزند و همچنین برای تعیین دقیق مقدار تعهدات شرکت های بیمه در مقابل بیمه گزاران و استاندارد سازی این موضوع کلوزهایی طراحی و عرضه گردیده که در تمام بازارهای جهانی بیمه  به کار گرفته میشود . این کلوزها  عبارتند از کلوز A و کلوز B و کلوز C  هر کدام از کلوزهای بیمه باربری تعدادی از خطرات را تحت پوشش قرار میگیرد که در این میان کلوز A بیشترین خطرات و کلوز C کمترین خطرات را تحت پوشش قرار میدهد و به همین دلیل کلوز A گرانتر از بقیه کلوز ها است و افراد میتوانند با توجه به نوع بار و خطرات احتمالی که بار آنها را تهدید میکند اقدام به خرید هر یک از کلوزهای بیمه باربری کنند .

مجموعه خطرات تحت پوشش کلوز C : 

 • آتش سوزی(Fire)
 • انفجار (explosion )
 • به گل نشستن کشتی یا شناور (stranded)
 • زمين گير شدن (grounded)
 • غرق شدن (sunk)
 • واژگون شدن کشتی (capsized)
 • واژگون شدن یا از خط خارج شدن وسیله حمل زمینی (Overturning or derailment of land conveyance)
 • تصادف یا برخورد کشتی ، شناور یا وسیله حمل با هر جسم خارجی به غیر از آب (Collision or contact of vessel craft or conveyance with any external object other than water )
 • تخلیه کالا در بندر پناه (discharge of cargo at a port of distress)
 • تفدیه زیان همگانی ( General Average sacrifice )
 • به دریا انداختن کالا جهت سبک سازی ( Jettison )
 • هزینه زیان همگانی (General Average chages )
 • هزینه نجات (salvage charges )
 • مسئولیت متقابل در تصادم ( both-to-blame collision )
 • هزینه ارسال کالا به مقصد (Forwarding charge )
 • هزینه به حداقل رساندن خسارت (Minimizing Losses )

 

مجموعه خطرات تحت پوشش کلوز B : 

علاوه بر خطرهای تحت پوشش در کلوز C خطرهای دیگری نیز به شرح زیر در این کلوز بیمه میشود 

 • زلزله ، آتشفشان یا صاعقه (  Earthquake , Volcanic Eruption or Lightning)
 • به دریا افتادن کالا از روی عرشه (Washings over board )
 • ورود آب دریا ، دریاچه یا رودخانه به کشتی ، شناور ، انبار وسیله حمل ، کانتینر یا محل انبار ( Entry of sea, lake or river water into vessel, conveyance or place of storage)
 • تلف شدن کلی هر بسته در کشتی یا شناور (Total loss of any package lost overboard or dropped during loading or unloading to/from vessel or craft )
 • تلف کلی مربوط به هر بسته در حین بارگیری یا تخلیه از کشتی یا شناور ( Total loss of any package dropped whilst loading on to or unloading from vessel or craft )

علاوه بر خطرات فوق که به صورت استاندارد جهانی جزو پوشش های کلوز B هستند در ایران و بر اساس آیین نامه شماره 8 شورای عالی بیمه با پرداخت حق بیمه اضافی امکان اضافه کردن خطرات دیگری نیز به مجموعه خطرات استاندارد کلوز B  وجود دارد ، خطراتی همچون :

 • سرقت
 • عدم تحویل
 • قلاب زدگی
 • آب دیدگی
 • روغن زدگی
 • شکست
 • ریزش
 • خسارت های ناشی از کالاهای دیگر

مجموعه خطرات تحت پوشش کلوزA : 

در کلوز A کلیه خطراتی که کالا را تهدید میکند تحت پوشش است در واقع این کلوز یک بیمه تمام خطر است که به جز مواردی که در بیمه نامه استثناء شده است کلیه خسارت های احتمالی را پرداخت میکند . علاوه بر خطراتی که در کلوز C و B وجود داشت خطرات زیر در پوشش کلوز A بیمه میشود .

 • طوفان (Heavy weather )
 • راهزن دریایی (Piracy )
 • آسیب عمدی یا تخریب عمدی کالای مورد بیمه یا هر قسمت از آن از سوی هر شخص متخلف 
 • خسارت هاي ناشی از باران و آفتاب 
 • دم کردن (Ships sweat )
 • خسارت هاي ناشی از عمل کارکنان کشتي (باراتری ) 
 • سرقت ( Theft )
 • عدم تحویل (Non- delivery )
 • ساييدگي و زنگ زدگي ( Tear & Rust ) 
 • نشت ( Leakage )
 • لب پریدگی ، کج شدن ،خراشیدگی و ضربه زدگی ، لک برداشتن
 • شکست ( Breakage )
 • خسارت ناشی از چنگک 
 • روغن زدگی ، به گل آلوده شدن ، به رنگ و اسید آلوده شدن 
 • خسارات ناشی از کالای مجاور ( بو گرفتن ،برخورد ،آلودگی )
 • کرم زدگی ، موش خوردگی ، حشره زدگی
 • دله دزدی (Pilferage)
 • ریزش
 • کسری ( Shortage )

یکی از مهمترین تفاوت های کلوز A با کلوزهای B و C این است که در کلوز A شرکت بیمه باید هر نوع خسارتی را جبران کند مگر اینکه بتواند ثابت کند خسارت در نتیجه خطری ایجاد شده که آن خطر در تعهد بیمه نامه نبوده و جزو استثنائات بیمه نامه باربری بوده است . اما در کلوز B و C این خریدار بیمه نامه یا بیمه گذار است که باید ثابت کند خسارت محقق شده ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه نامه بوده است .

کلوزهای خاص یا سفارشی :

با توجه به نوع کالا بیمه گران می توانند با ایجاد تغییراتی در چهارچوب کلی کلوزهای استاندارد فوق کلوزهای خاص دیگری را برای کالاهای خاص تهیه و سفارشی سازی کنند ، در همین راستا تعدادی کلوز خاص توسط انیستیو بیمه گران لندن به شرح زیر تدوین شده است .
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل انواع روغن ، بذر و مواد روغنی _ Institute oils, seeds and fats clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل کالاهای تجاری _ Institute commodity trades clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل کائوچو و لاستیک _ Institute natural rubber clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل مواد غذایی منجمد شده _ Institute Frozen food clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل گوشت منجمد _ Institute frozen meet clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل  نفت فله _ Institute bulk oil clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل چوب و الوار _ Institute timber clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل ذغال _ Institute coal clauses
کلوز بیمه مخصوص حمل ونقل کنف و چتائی _ Institute Jute clauses

جدول مقایسه کلوزهای بیمه باربری

 

خرید بیمه باربری

 

دوره انتظار در بیمه درمان تکمیلی چیست ؟

به مدت زمانی از قرارداد بیمه درمان تکمیلی که پوشش های بیمه ای غیر فعال است و در این مدت شرکت بیمه هیچ تعهدی ندارد دوره انتظار میگویند.

به عنوان مثال پوشش هزینه های زایمان دوره انتظاردارد و این مدت بستگی به تعداد بیمه شدگان هرقرارداد دارد اگر تعداد بیمه شدگان کمتر از 250 نفر باشد دوره انتظار 9 ماه یعنی از تاریخ شروع بیمه تا مدت 9 ماه شرکت بیمه تعهدی راجع به پرداخت هرینه های زایمان ندارد و اگر تعداد بیمه شدگان بین 250 تا 1000 نفر باشد این دوره 6 ماه و در صورتیکه تعداد بیمه شدگان بیشتر از 1000 نفر باشند دوره انتظار حذف خواهد شد. ضمنا در صورت تمدید قرارداد در سال دوم  دوره انتظار برای افرادی که در قرارداد سال قبل بوده اند حذف میگردد.

مبنای تاریخ شروع و پایان در بیمه باربری چه تاریخی است ؟

مبنای تاریخ شروع و پایان در بیمه باربری چه تاریخی است ؟

تاریخ شروع بیمه باربری : از زمانی که کالای مورد بیمه انبار یا محل نگهداری کالا در مبدا درج شده در بیمه نامه را به منظور بارگیری بدون وقفه بر روی وسیله نقلیه و یا هر نوع وسیله حمل دیگری برای شروع حمل برای اولین بار ترک می نماید ، آغاز و در طول جریان عادی حمل ادامه می یابد .

تاریخ پایان بیمه باربری : بیمه باربری در یکی از حالات زیر و هرکدام که زودتر واقع شود به پایان می رسد :

 • 1- به محض تخلیه کامل کالا از وسیله حمل و یا وسیله نقلیه دیگر در انبار یا محل نگهداری نهایی در مقصد مذکور در بیمه نامه 
 • 2- به محض تخلیه کامل کالا از وسیله حمل و یا وسیله نقلیه دیگربه هر انبار یا محل نگهداری دیگر در مقصد مندرج در بیمه نامه یا قبل از آن که بیمه گذار و یا کارکنان وی برای نگهداری کالا در خارج از مسیر حمل یا تقسیم و توزیع کالا در نظر گرفته باشد 
 • 3-هنگامی که بیمه گذار یا کارکنان وی تصمیم میگیرند خارج از مسیر عادی حمل از هریک از وسایل حمل زمینی یا سایر وسایل حمل ویا کانتینر برای نگهداری کالای مورد بیمه استفاده کنند .
 • 4- به محض پایان 60 روز از تخلیه کامل کالای مورد بیمه از کشتی در آخرین بندر تخلیه در حمل دریایی 
 • 5- به محض پایان 30 روز پس از تخلیه کامل هر قسمت از کالای مورد بیمه از هواپیمای حامل در فرودگاه کشور مقصد یا تا موقع تحویل کالا به محمول الیه هر کدام زودتر واقع شود 
 • 6-  در مورد حمل زمینی و ریلی 60 روز پس از تحویل کالای مورد بیمه به انبار گمرک کشور مقصد یا تا موقع تحویل کالابه محمول الیه هر کدام زودتر واقع شود 

نکته مهم : در صورتیکه به هر دلیل در مهلت های تعیین شده در موارد فوق موفق به ترخیص کالا از گمرک نشدید حتما از شرکت بیمه خود در خواست  صدور الحاقی تمدید مهلت اعتبار بیمه نامه را انجام دهید 

ترانس شیپمنت ( transshipment ) در بیمه باربری چیست ؟

ترانس شیپمنت یک شرط در بیمه باربری است که بیمه گر موافقت یا عدم موافقت خود را با انتقال و جابجایی محموله بیمه شده از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگردر طول مدت سفراعلام میدارد

 

پارت شیپمنت در بیمه های باربری چیست ؟

پارت شیپمنت یک شرط در بیمه باربری است که که بیمه گر موافقت یا عدم موافقت خود را با حمل بار به دفعات و بصورت چند مرحله ای از مبدا به مقصد را اعلام میدارد .

مسئولیت مشترک در تصادم در بیمه های باربری چیست ؟
مسئولیت مشترک در تصادم در بیمه های باربری چیست ؟

یکی از پوششهای مهم بیمه باربری مسئولیت مشترک در تصادم است بدین معنی که اگر دو کشتی با هم تصادم کرده و هر دو مقصر باشند با فرض اینکه درجه تقصیر نادیده گرفته شود و هرکدام بطور مساوی مسئول باشند مالک هر کشتی باید 50% خسارت کشتی دیگر را جبران کند ، تا اینجا موضوع خیلی پیچیده نیست اما مساله زمانی پیچیده میشود که به موجب شرطی در بارنامه صاحب کالا حق ندارد خسارت کالای خود را که در اثر تصادم کشتی ایجاد شده از مالک کشتی حامل کالا مطالبه کند و از طرف دیگر همین صاحب کالا میتواند و حق دارد این خسارت را از مالک کشتی مقابل یا طرف تصادم مطالبه کند ، و دقیقا پیچیدگی موضوع همین جاست که  مالک کشتی مقابل که مجبور به پرداخت خسارت به صاحب کالا شده میتواند 50% خسارت پرداخت شده به صاحب کالا را از مالک کشتی حامل بار دریافت کند چون درصد تقصیر کشتی مقابل 50% در نظر گرفته شده و این بدین معنی است که مالک کشتی برخلاف شرط بارنامه 50% خسارت صاحب کالا را بصورت غیر مستقیم پرداخت کرده لذا برای رفع این تناقض به متصدیان حمل در بارنامه اجازه داده شده که خسارت هایی را که به کشتی مقابل بابت خسارت وارده به کالاهای داخل کشتی خود پرداخت کرده اند را از صاحب کالا مطالبه و دریافت نمایند که در اینصورت شرکت بیمه خسارت مطالبه شده از بیمه گذار را تحت عنوان مسئولیت مشترک در تصادم پرداخت میکند .

نظرات (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

نظر خود را اضافه کنید.

 1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

فرم ارتباط با ما

Call Now Button